Ракът на гърдата е един от най-разпространените видове рак сред жените. Ежегодно тази диагноза се поставя на повече от 25 хиляди жени. Страхът и незнанието много често стават причина заболяването да премине в напреднал стадий, когато вече става дума не за съхранение на гърдата,а за спасяване на живота на пациентките.
Рискови групи
- Жени на 35-50 години. Лекарите им препоръчват УЗИ-диагностика на млечната жлеза не по-рядко от 1 път на година, а на пациентките над 50 – два пъти. Вероятността за възникване на онкологично заболяване на гърдата се увеличава пропорционално с възрастта.
- Жените, при които менструалният цикъл е започнал преди 11 години, и тези, чиято менопауза е настъпила след 55 години. Това се обяснява с високото ниво на полови хормони - като правило, такива жени водят активен живот, изглеждат отлично, но именно те са в групата с повишения риск.
- Жените с наднормено тегло. Американските учени са доказали, че существува пряка връзка между теглото на жените и възникването на рак на гърдата. Повишеното тегло повече от 4 килограма увеличава риска на 23 процента. Обяснява се с това, че нарушението в обмяната на веществата в организма е взаимосвързано с нарушението на хормоналния баланс, вследствие на което и възниква ракът на гърдата.
- Жените, в рода на които е имало няколко случая на рак на гърдата. Учените са установили, че 20-25% от онкологичните заболявания ня млечната жлеза имат наследствен характер, при това 5-10% се предизвикват от един ген, а в останалите случи – от съвкупността от гени и влиянието на околната среда.
В определена, неголяма рискова група попадат и мъжете. Независимо от неголемият размер на жлезата, възможността да заболяват от рак на гърдата существува. Наличието на уплътнение в гърдата, кръвенисто отделяне от мамилата(зърното) – са повод за незабавно обръщене към лекар.
Стадии в развитието на рака на гърдата
- Стадий О. Неинвазивен рак (туморът не излиза извън пределите на мястото на появяване).
- Стадий I. Тумор с размер до 2 сантиметра, лимфните възли не са засегнати
- Стадий ІІ. Тумор до 2 сантиметра в диаметър и се разпространява към аксиларните( подмишничните) лимфни възли. Може размерът на образуванието да достигне 5 сантиметра, но без проява в лимфната система.
- Стадий III. Новообразувание в повечето случаи достига размер от 5 сантиметра и повече, прораства в подкожната мастна тъкан и дава метастази. При болните се наблюдават следните симптоми:хлътване на зарното, отделяне от зърното, симптом на портокаловата кожа. Лимфните възли се увеличават и срастват помежду си или към близките тъкани.
- Стадий IV. Характеризира се с метастазиране на тумора в други тъкани и органи: бели дробове, черен дроб, кости или главен мозък и др.
Първи признаци на рака на гърдата
Основно, най-важният метод за диагностиката на новообрузованията на млечната жлеза в ранните им стадии се явява самоизследването. Консултация с лекар мамолог е необходима при наличието на тези симптоми:
- Налично хлътване на зърната.
- Изменение на формата, уплътнение в тъканта на млечната жлеза.
- Изменение на кожата на млечната жлеза (оток, пигментни петна и т.н.).
- Поява на изязвен, корички на зърната, кръвенисто отделяне от зърната.
- Увеличени лимфни възли.
В ранните стадии на заболяването външните признаци практически отсътстват, и понякога жената даже и не подозира за тази опасна диагноза. С времето туморът нараства и е много важно да не се запусне заболяването, навреме да се постави диагнозата и да се пристъпи към лечение.
Ракът на гърдата, открит в I стадий се излекува в 90% от случаите, ІІ стадий в 60-80% , а пациентките с ІІІ-и стадий на рак на млечната жлеза достигат стабилна ремисия в 40-60% от случаите.
Диагностика на рака на млечната жлеза
При прегледа лекарят мамолог помага в тази насока да се разбере колко сериозни са опасенията на пациентката, и назначава следните видове изследвания:
- Мамография. Това е основният рентгенологичен метод за изследване на млечната жлеза. Прилага се, като правило, при жени над 40 години.
- УЗИ на млечните жлези. Ултразвуково изследване, което дава възможност да се диагностицират мастопатия, мастит, рак на млечната жлеза в ранните им стадии.
- Ако тези методи за диагностика потвърдят наличието на туморен процес, то е необходима биопсия на млечната жлеза.
Методи на лечение
Тактиката за лечение на рака на гърдата се разработва от трима специалисти: хирург, химиотерапевт и специалист по лъчева терапия:
- Хирургичното вмешателство включва: отделян на тумора и минимален участък от здравата тъкан около него; частична резекция на млечната жлеза; цялостна ампутация на гърдата (мастектомия); радикална мастектомия (пълна ампутация на гърдата и аксиларните лимфни възли).
- Химиотерапия. Прилага се в сложните случаи до и/или след провеждането на хирургично вмешателство. Основава се на използването на противоракови средства (цитостатици), които унищожават раковите клетки.
- Лъчева терапия - това е лечебно въздействие над раковите клетки с помощта на йонизиращо лъчение. В съвременните клиники се използват мощни рентгенови лъчи или електронни снопове.
- Хормонотерапия - това е лечение на раковите тумори с хормонални, дори с някои антихормоналн препарати.
Профилактика на рака на млечната жлеза
- Недопускане на възпалителни процеси в млечната жлеза, при които настъпват изменения на тъканите (мастопатия, фиброаденом, мастит и т.н.).
- Правилен подбор на долноо бельо (отказ от твърде тесни сутиени).
- Задържителни грижи за зърната по време на бременността и при кърмене, предотвратяване на появата на цепки, възпаление, които водят към мастопатии.
- Подбор на правилни контрацептиви, които помогат за избягване на абортите. Именно абортите провокират в повечето случаи възникването на рака на гърдата при жени на 20-35год., тъй като представляват колосален хормонален стрес за организма.
- Профилактичните прегледи (2 пъти в годината). Те помагат навреме да се разпозная болестта и да се започне лечение.
Основните способи за профилактика на онкологичните заболявания на млечната жлеза са вниманието на жените към своето здраве, редовното самоизследване и начин на живот,профилактични прегледи и консултации.